Egypt, srpen 1997
sepsano 21.7.1999

Dostal jsem se jeste s 2 kamarady do mezinarodniho dobrovolneho pracovniho tabora, abych udrzoval svetovy mir. Na Ministerstvu skolstvi lezely prihlasky a ani po lhute nebyl problem se prihlasit. Platili jsme si cestovni vydaje, za to jsme smeli asi 5 dni pracovat pri rekultivacnich pracech a 5 dni meli bydlet v hotelu s plnou penzi v Kahire a jezdit po pamatkach. Letos se tataz akce urcite opakuje, pokud chcete takto sehnat vizum do Egypta s tim, ze se budete zrat nudou na Sinaji v campu v Sharm-Al-Sheikhu, tak jedte. Volejte MSMT CR ... Akci organizovala nejaka kahirska sportovni instituce pro mladez. Pod pojmem student tam maji i muze asi veku 40 let, pro mne to bylo prekvapeni.

Nabidka nevypadala zas tak zle. Kdyz jsme dorazili do Kahiry, v hotelu rano ke snidani holansky trojuhelnicek tavenaku, 2 vejce natvrdo, kousek sladkeho peciva, caj ci kafe. Zprvu jsme vejce nejedli, pak jsme byli radi i za to. Nasledujici dny porad to same, nastesti vecere se lisily.

Typicka stravaPo jidle

Kratce receno, do kempu jsme vezli arabsky chleba, vejce, ryzi, kurata, ovoce, piti. To vse jsme konzumovali po dobu tech 5 dni, takze chleba pak byl plesnivy, kazdy den hojne omastena ryze s kuretem, rano ta marmelada s vejcem, prip. jeste fazole v rajske omacce. Balickovy obed se od snidane lisil tusim tim, ze tam chybela asi marmelada ci co. ;) Bylo to uz potom na bednu. Zbytky jidla se i s tacem hodily do sudu nebo kdekoli okolo.

Za celou dobu jsem s vypetim vsech sil zasadil jeden stromecek v plechovce od oliv. Popisu postup, ktery jsem musel dodrzet: vzal jsem stromecek a krumpac a hrotem krumpace jsem udelal mnoho der do plechovky tak, ze jsem poskodil vetsinu korinku. Pak jsem postavil dvoumetrovy stromek i plechovkou do predem pripravene jamy a ostatni ho zasypali hlinou s piskem. Pak jsem jen vzdychal ve stinu a popijel Coca-Colu a druzil se s ostatnima. V tabore byli jen muzi, protoze muslimove. ;)

Kdyz jsme chteli opustit tabor a jit se vecer koupat k mori, bylo nam receno ze nemame "permission", a kdyz jsme se ptali co kdyz pujdem bez "permission", tak ten egyptskej student zacal blekotat neco o "punishment" (angl.). Stejne jsme v zapeti vyfasovali stejnokroje, coz byla prosim hezka, ale velmi tepla teplakova souprava tmavomodre bravy, tenisky ...

Jo, pujcili si od nas pasy aby si zkontrolovali nase udaje, a uz jsme je nevideli do konce tabora. Nebyt toho, tak jsme druhy den na svou pest dobrovolne ukoncili trapeni v tabore. Rano vas vzbudi v 6:30, v 7:00 zacina rozcvicka, kdy behate po tabore v prachu -- pochopitelne jste na pousti a tak obihate kameni a par uschlych stromecku. Po hodinove rozcvicce jste predstirali fotbal ci volejbal a pak se vratite do sveho domecku a pusti vam vodu, takze se konecne muzete zhyenizovat. Pak, az na vas zase zapiskaji pochopite, ze je asi snidane. Vubec obecne, nejsou schopni cokoli planovat, nikdy nevedeli predem kam jedeme, zda na plaz ci na sv. Katerinu ... takze jsme se jednou ocitli v kratasech pred klasterem, ale to predbiham. Zijete podle pistalky. Za odmenu nas parkrat misto prace vzali na vylet - treba se koupat k mori, ano koupat, ne plavat, na piscitou plaz, kde jsou vsechny koraly zasypany. Vylet na Sv. Katerinu rozvadim nize. Z tabora to bylo dobra hodina pres poust k mori, more vroubene vysokymi utesy, ostre ulomky kameni/koralovce, cili pristup nic moc. Ale zase to nebylo vysypany piskem jako na plazi o kus dal, nadherna podmorska priroda. Celkem jsem takto asi 4x utekl z tabora na 3 hodiny. Stalo to zato. Jednou se mnou utekl jeden egyptan, pak se chudak hodinu skvaril na brehu na dival, jak si snorchluju v mori. Byl spokojen, ze jsem mel konecne radost a tak byl stasten. ;-) Mimochodem, nebyl sam z egyptanu, kdo byl poprve v zivote na Sinaji, fakt se dostanou tak maximalne 300 km daleko ke pribuznym, tim to konci.

Alespon v roce 1997 platilo, ze do Egypta jste smeli vkrocit bez viza z Izraele, ovsem pouze dojet do Sharm-Al-Sheiku ci na sv. Katerinu, dal ne. Ale aspon ze tak.

Sinaj
Poust, kamenite hory, myslim skoro uplne bez vody. Na pobrezi vyrustaji turisticka mestecka, napr. Shal-Al-Sheikh, uplne na jihu. Staveli tam vodovod, ktery mel dotahnout vodu z Kahiry, pokud dodrzeli plan, tak uz to ma byt hotove. Jinak se voda destilovala z more.

Z jednoho vyletu do centra Sinaje, do klastera sv. Kateriny usuzuji na bidu s vodou, protoze jsme jeli BUSem, vsude porad pisek a kameni, asi 3x za cestu od pobrezi jsme videli 4 klacky zapichnute v zemi, nad nima vetrem rozsapany kus latky, pod nim vedrem zemdlevajici beduin, okolo behajici 4 cerne ovce, ktere fakt nevim co na tom kameni zerou. Stromu jsme videli par. No, a tak si takhle jednou jeden, pribehne k nam zemdlely beduin, autobusak otevre okynko, hrabne do bedny vedle sebe, vytahne PET-flasky s vodou, da je beduinovi a jedem dal. Rekl bych, ze mistni jeste vedi, kde je tam voda. Projeli jsem z jihu ke Klasteru, pak odtamtud na vychod zase k mori, do Dahabu.

Dahab doporucuji, na rozdil od Sharm-Al-Sheiku, kde jsou pisecne plaze. Ono se to ma asi tak: egyptani neumeji plavat. Spravny myslim se nikdy neodhali, takze spravna egyptanka vejde prosim do more po te plazi, coz je koralovy utes zasypany piskem, chvili tam povykuje a pak v tom cernem habitu zase vyjde ven a jako tulen se svali na plaz do pisku, a tam se rochni az do vecera. Civilizovany egyptan ma kratasy pod kolena, tricko a tenisky a takto vkroci do vody. Obtaci se tam okolo turistek cili je dobre plavat na hloubku a nebo mu dat ve vode do drzky. Budou na vas sice povykovat, ze se tam utopite, ale na to nedbejte. ;)
Jeste k Dahabu. V jizni casti, kde jsme bohuzel byli, je opet plaz, marne jsem se tam potapel a hledal koraly. Na plazi bordel a nasrano. V severni casti Dahabu je ovsem turisticka cast, bez pisku, pry nadherne koraly, proste vsichni amici, co jsem potkal, byli tam. Na egyptskou plaz ani nepachli.
Myslim si, ze cela Sinaj je opravdu jen kameni a pisek, u more maximalne pristav, potraviny se importuji, protoze z tech vychrtlych ovci se stejne nikdo neuzivi.

Klaster sv. Kateriny

Klaster sv. Kateriny rozhodne stoji zato, nezapomente na dlouhe kalhoty ci sukne, v kratasech vas tam nepusti. Uvidite drevena vrata s krasnou rezbou, ikony malovane barvenym horkym voskem, fantasticke glazury. Cely je to asi z 8-12. stoleti, vcetne dreva. Kdyby se vam podarilo vnutit do zadni casti kostela za tu symbolickou svatou branu (t.j. jakoby za oltar), jsou tam dve male mistnustky, kompletne vykachlickovany, krasny koberce ... My jsme se tam dostali diky kamaradove prukazce z university, stud. kunsthistorie, protoze si trochu s nejakym mnichem pokecal k veci, tak nas tam 2 vzal.

Vez na sv. Katerine

Nad klasterem si vyjdete na horu Sinaj, bohuzel rovnez jsme tam nemohli, neb je to nebezpecna tura. ;) Ted vazne: vim o lidech, co tam prespavali a rano fotili krasny vychod slunce. Vyjit se tam da v pohode. V lednu ci unoru tam ale lehce zasnezili. ;)) Okolo klastera vodu koupis, byla tam i nejaka studna, turismus se vsim vsudy.

V Kahire nas do pyramidy pustili asi 5 autobusu najednou, vubec neni prijemne, kdyz vam na hlavy vevnitr kape zkondenzovana voda, lidi krici, vedro. Vemte si s sebou hodne vody, jinak si ji pak urcite koupite od mistnich z kyblu za 10 egyptskych liber. ;) Doporucuji dale navstivit egyptske muzeum, pruvodce je v nem dost k nicemu, exponaty vetsinou bez popisek, ale stejne stoji zato. Obehnete si nejake mesity vychodne od centra, kdyz se dostanete jeste dal na vychod za puvodni mestske brany, uvidite pravy vychod: osla zrajiciho zrno z vraku auta. Lidi lezi po ulicich, obcas zebraji ci spi, mouchy jim lezou do ust, dokonce i po otevrenych ocich! Zameta se tam papirovym vikem z krabice, ktere se pouziva jako lopatka i jako koste. Mete se to do slamene tasky, ktera se pak vysype o kus dal na "organizovanou" hromadu.

Shaneni listku na vlak do Asuanu ci Luxoru mi trvalo 3 vypravy na nadrazi Ramsesse. Jsou tam asi 4 mista s ruznyma pokladnama, pred kazdymi si vystojite slusnou frontu. Treti trida je lokalka z drevenymi okenicemi a vetsinou bez skel. Po pocatecnech neuspesich jsme chteli jet timhle vlakem tech 14-18 hodin do Luxoru. Blaznovstvi. Za prve jsem malem v teto vlakove tride prisel o loket, kdyz sjela ta blba okenice jako gilotina, dale tam porad nekdo prochazi a prodava vodu atp, i v noci. S ruskym vlakem se to neda srovnavat, v nem je obcas klid a nelita tam prach. ;) Krome toho jsou tyto lokalky dle egyptskych studentu nebezpecne, a ani pro ne to pry neni.

Udoli kralu

V Luxoru v udoli kralu vam staci projit 3 hrobky, a mate toho dost. Pruvodce vam kazdych 1.5 m ukazuje tu vlevo symbol boha Ra, Osisise a jeste tak scarabea, popojdete par metru a totez na prave strane, kdyz timto stylem dojdete k sarkofagu, na kterem jsem porad stejne symboly a jeho puvodni obsah je v muzeu v Kahire, rekne si o baksis. Aspon tam byla zajimava cesta pres kopec od chramu kralovny z Hatsepsu. Cestou jsme potkali plno mrtvych ci zmirajicich psu, je tam totiz dost malych vyklenku, resp. hrobu ve skalach.

V Asuanu se da vyrazit ke prehrade onim vlakem 3. tridy, je to asi 15 km na 45 minut cesty. Na prehradu nesmite bez povoleni ci placeni, takze jsme sli od vojaku vice od hraze. Vykoupali se v prehrade, pri teplote asi 37 stupnu Celsia ve stinu to bylo skvele. Brehu kameni/pisek, sice se tam pry Bilharsia vyskytuje, ale nejak jsme na to nemysleli. Nic nam neni. Voda byla cista, obcas nejaka ryba. Jinak teplota tam je i treba 45 stupnu (vzduch/stin), ale i 37 nam bohate stacilo. Rano a vecer aktivita, pres poledne vzdychate v cajovne.

Cestovani
Druha vlakova trida je vyhovujici. Pruvodci je ochoten vam prodat nacerno listek, ale bacha, da vam ho treba i na sedadlo, ktere uz je prodane a v Luxoru to sedadlo bude narokovat nekdo jiny. Byli jsme radi za sklopna sedatka vedle toalet, ktere pred prijezdem do Kahiry byly ucpane a vse z nich teklo napric vagonem po zemi.

Datlova palma

Jel jsem se pak podivat do oazy, ted si nevzpominam na jmeno, ale asi zapadne od Kahiry. Asi 100 km odtamtud jsou hezke bile skaly, dost zname. V oaze jsem si myslel, ze si koupim jidlo, pravy opak. Autobus jedouci z Kahiry byl plny lidi a jidla. Mimo jine klimatizovany neoplan, s videem, takze za tu cestu jste nuceni shlednout a hlavne vyslechnout jejich priblble komedie. Porad tam nekoho mlatej a pak jim utece a tak dokola. Pak se tam ukaze blond americanka ... Taky mne prekvapilo, ze mne v noci v oaze pozrali moskyti, je dobre si co nejdriv opatrit z oazy listek na bus zpet. Jinak si pod pojmem oaza nepredstavujte oazu palem a par domu/chysi okolo, vodu ... Je to par chatrci okolo asfaltky, o kus dal v pousti je palmovy haj a par policek. Ale hlavne, oaza je v realu system techto malych oaz v rozsahu asi 50 km. Takze se mne pri me ceste ptali, kam jedu. Myslel jsem, ze je to jasne, do ktere oazy. Nakonec mi nekde rekli, ze uz mi vyndali batoh a nalozili na prvniho taxika, a ze mam vystoupit. ;) Uz jenom to, ze do "oazy" dojedete busem, a ne s karavanou velbloudu znaci dost.

Na projizdce

Kdyz jsme u tech velbloudu, v Kahire jsme si vyzkouseli projizdku okolo pyramid. Jel jsem nastesti na konickovi, sice se podemnou nekolikrat slozil a lehnul si i se mnou tak, ze mi zalehnul nohu, ale jinak dobry. To kamaradi na velbloudu, to bylo neco. Velbloud je takovy drak bez kridel. Nejdriv sedi a ma natazenou hlavu, ceni z huby svy spinave zuby a vydava zvuky, jako kdyz nekdo klokta vodu. Sednete si na nej, majitel vyda povel, a velbloud vztyci zadni nohy tak, ze temer stoji na zadnich a pritom prednima nohama jeste lezi na zemi. Temer z nej sletite dychtive ho obejmete okolo krku. Pak se zvedne na predni a neustale pritom klokta. Pri jizde/chuzi na velblodu je to pry jakoby vam nekdo neustale mlatil zespoda do zadku kladivem. Podle velkych spinavych kol na kalhotech kamaradu jim verim. Kdyz jedet vedle teto bestie na koni, a vedle vasi hlavy se toci ta velbloudi cvakaci kloktaci, mate pocit ze vam aspon ucvakne ucho. Je to zazitek.

V Alexandrii neskutecne smrdi cely zaliv, onen slavny majak je dnes na poloostrove, coz je dlouhy nasep vedouci k nemu. Jsou tam velmi pekne katakomby, nekolikapodlazni system chodeb s rodinnymi hrobkami.

Krminal
Kamarad v dobe, kdy jsem byl v oaze, byl v Alexandrii, skoncil nedopatrenim v kriminale. Kdyz jsme se po mem navratu z oazy nenasli ve smluvenem hotelu v Alexandrii, meli jsme zalozni sraz o par dni pozdeji v Kahire na jedinem Youth Hostelu. Jenze v tom Hostelu bylo plno (coz ale nevedel). A protoze Borek prijel v noci, bylo uz stejne zavreno, a vedle hostelu byla zahrada, otevrena brana ... tak po 3 tydnech v Egypte by nebyl problem tam prespat v jakemkoli spinavem koute (resil jsem podobnou situaci v Alexandrii, opravdu jsem nenasel v zadnem krovi misto pro sebe a batoh a to jsem byl ochoten lehnout si kamkoli, i do odpadku, no problem, ale vzdycky uz tam nekdo byl, nabo tam bylo na..... Noc jsem stravil na nohach.). No, takze kdyz vesel do te zahrady, tak snad nez stacil sundat batoh, mel za zady zkroucenou ruku a byl zatcen, prosacovan. Kdyz se vojaci shaneli po jeho dokladecha on vytasil pas z naprsni kapsy zavesene na snurce na krku, byli vojaci velmi smutni ze mu tuto skrys neodhalili. ;) Kdyz ho odvezli do vezeni, sel k vyslechu. Na to, ze nebude nic vypovidat dokud nebude mluvit s amabasadou se mu vysmali, Akorat mu nadavali at mluvi poradne anglicky ... Vezeni pry zvenku vypadalo jako ostatni domy v Kahire, ale na dvorku byl pry stredovek: mlat, studna se dzberem, rumpal a koryto. Pak mala, zpola do zeme zapustena kobka se zamrizovanym oknem, vezeni. Nepricvakli ho temi cvakacimi klepitky, co maji nasi policiste ci ktere zname z filmu, ale regulernimi dvema pulkruhy zeleza, ktere se sesroubovaly sroubem ... pricvakli bytelnym retezem k jinemu vezni. Na zem si pry nesed. Po zemi a veznich lezlo pry vse co si dokaze clovek predstavit. Kdyz chtel na zachod, odkracel s tim druhym do jednoho rohu nad vykopanou jamu a tlacil - s batohem na zadech. Nechali mu vse, vyjma noze a dokladu. Fotak s sebou nemel, coz bylo asi jedine stesti, jinak by z nej asi byl spion. K snidani dostal falafel a vodu ze studne. Napil se jen vody (coz mu bylo osudne, nebot si privezl uplavici). Jidlo odmitl. Pres den nalozili vsechny vezne do nakladaku a pod ostrahou s kazdym jezdili po soudech ci s prostitutkama po doktorech. Asi aby meli ostatni vezni nejakou zabavu. V noci se dostal na radu on s jednim asuancem. Ten vystudoval neco jako socialni vedy a nenasel praci, tak sel delat poskoka do hotelu do Kahiry, a protoze na nej nebyli privetivi, vratil nekomu facku.
Co se tyce samotneho procesu, nejdriv si pred soudem na chodbe rekl nejaky vojak o prachy, ze pry mu pomuze ven ... ne, vzal si jenom penize a zmizel. Soudce lamanou anglictinou sotva precetl z protokolu par otazek, ktere uz Borek zodpovedel u vyslechu, a pak si rekl taky o prachy. Vsichni teda po nem chteli uz driv statisice dolaru, nastesti si spokojili s tim, ze opravdu nema. Soudci pak stacilo 20 DM. Dodnes nevi, za co byl souzen. Cestou zpet zaplatil vojakum taxika a jezdili po meste po restauracich, kupodivu za ne nemusel platit utratu. Pak ho v noci zase pustili. Mily Borek se sebral a odesel do nejdrazsiho hotelu v Kahire - do Hiltonu a ve "foyaer" predstiral slusneho turistu a klimbal az do rana. Pak nasel muj vzkaz u letecke spoelcnosti a nasel mne u snidane v hotelu. Druhy den vecer nam obema letelo letadlo, tak mel velke stesti. Uplavice se neleci antibiotiky, proste mate jenom dietu. Tak si uzil jeste i v CR. ;)

Ze zivota egyptanu
Pouze na vysoke skole se smi mezi sebou bavit spoluzak se spoluzackou. Jednou si jeden mladik domluvil rande s pohlednou divkou z vedlejsiho balkonu, pomoci posunku, aby je nebylo slyset. Sesli se pak tak, ze sli po ulici (predstavte si narvanou ulici davem), sli ze sebou v odstupu asi 30 metru, divka pak nekde zpomalila a on ji dosel, pak se rozesli. Do dvou dnu o tom mluvilo cele okoli.
Muz se zeni, jestli ma koupeny vybaveny byt, t.j. asi v 35 letech. Divku provdavaji rodice, nema narok do toho mluvit a prinasi venem vybaveni kuchyne.

Provadi se porad i zenska obrizka, byt jsem asi pred 2 lety cetl, ze snad vydali konecne zakon, ktery to zakazoval .... V Egypte se vyrezavaji snad jenom male pysky, v Sudanu pry i clitoris. To aby to snad mladi pred svatbou nezkouseli. Do svatby spolu chodi po meste po nocich v davem zaplnenych ulicich vzdy spolu dve divky nebo mladici za ruku ... Fakt jsou asi tepli, resp. jim nic jinyho nezbyva. Jinak kluci/muzi do svatby hrajou fotbal nebo ocumujou turistky, chodi do kina na jejich komedie, ci pripadne prisne selektovane americke neskodne filmy. Sice tam na ne vsichni nadavaji, ale vzdycky maji vyprodano. A na univerzite maji dokonce divky a chlapci spolecne vyucovani a o prestavce spolu smi hovorit.

Co se mi v Egypte libilo? ;)
Priznam se, ze 3 tydny mi tam stacily. Nejdrive tabor a naprosta neschopnost cokoli organizovat, zakazy. Kdyz jsem vsak utekl do more, na hodinu potapeni, bylo to skvele. I obed jsem kvuli tomu obetoval. ;)
V Alexandrii jsem na trhu videl skvelou scenu: predstavte si ze vidite mladika ktery nabere do ruky zrni, hodi si ho do pusy, a pak vezme neco do ruky a strka si to do ust. Po chvili jsem zjistil, ze si strka do pusy ziveho holuba, a to zrni mu fouka do krcku, aby byl tezsi na vahu. Mel jich tam plne klece a slo mu to jak na bezicim pasu.
Ten egyptsky student, co mne jednou doprovazel k mori, nas pozval domu, resp. ke svemu stryckovi. Kdyz mu kamarad rekl, ze neni ani krestan a ze neveri v Zadneho Boha, tak to bylo stejne jakoby rekl, ze veri v dabla. Premlouval nas pochopitelne na islam, ale to uz nebylo poprve. Je lepsi rici, ze jste krestani, mate pak klid. Dostali jsme domaci falafel a zelenou hmotu/kasi/omacku, vypada jako nase spenatova, je to z nejakeho jineho listi a ma to slemovitou konzistenci. Predstavte si treba syrovy vajecny bilek. A je to lehce mastne. Tak jsme se zdesili, ze je to se syrovym vejcem ... nakonec neodolal, a postavil to na varic, kdyz zacal prskat horky olej s vodou a porad to nebelalo, uverili jsme, ze je to opravdu jenom listi, voda, sul, olej, mozna jeste koreni ci co. Pry se podle toho pozna, jestli umi nevesta dobre varit - kdyz to ma slemovitou konzistenci.
Dahab se svymi koralovymi utesy u beduinske vesnice je nadherne misto na snorchlovani (jak vim od kamaradu co privezly 1500 fotek morskych ryb a koralu).
Klaster sv. Kateriny a nejake pamatky v Kahire a Alexandrii.

Co tam koupit?
Urcite ibiskovy caj. Prodava se nejvic v Asuanu a Luxoru, maji tam na ulicich velke slamene kose plne cerveno/fialoveho cehosi, kvetu ibisku. Caj rovnez vinove cerveny, velmi se sladi. Jinak je sam o sobe kysely. Da se koupit hotovy v cajovnach, rika se mu "karkadel". Fakt musite koupit aspon kilo, je to nedocenitelny druh caje. Nekdo kupuje vodni dymky, tabak, koreni.

Z pocatku jsem se bal, ale ty dzusy (juice), co vyrabeji a prodavaji na ulicich, jsou fakt skvely. To vam prijede auto a jsou na vozejku, na strese i vevnitr takove uzke klacky, jako ususeny tlusty rakos. Rika se tomu cukrova trtina. Ty klacky vezmou a zacnou je cpat primo pred vami do velke bedny a vylisujou z toho stavu, sedozelene barvy. Je to pochopitene sladke, ale je to nejlevnejsi dzus a vynikajici! Jeste lepsi dzus je z manga, ale i dalsi.