Vysokohorská (VHT) a jiná turistika

 
 
Lucka Martin. Konečně mne z té trhliny vytáhli, hurá! Tomas
Výstup z Rhone Gletscher směrem na Tieralplistock. Švýcarsko, asi 7. srpen 2001. Na fotkách zleva: Lucka, Martin, Tomáš.

 

Že to až taková sranda nebyla nechat se vytahovat (byť cvičně) z trhliny je vidět při pohledu více z boku na Lucku a Tomáše. Jištěni jsme byli 2 cepíny naležato zahrabanými do sněhu (viz konference montana). Kladkostroj jsme složili přímo z lana, na kterém jsme byli navázaní. Osoba odsouzená k sestupu aspoň kousek do trhliny se uvázala na úplný konec lana, lano vedlo kolmo od osoby z trhliny vzhůru k HMS karabině uchycené na smyci, která držela na bližším ze dvou cepínů (druhý cepín byl uchycen na smyci, která vedla z prvního cepínu, připojeno až po sestavení kladkostroje jen tak pro jistotu). Každopádně z HMS karabiny vedlo lano zpátky dolů do trhliny, zavěšenec si to zaslané U z lana volně protáhl skrz nějakou karabinu a druhá polovina toho U byla nahoře. Za tento volný konec lana jsme tahali. Nejdůležitější na celém je, že bylo nutné na lana uchytit aspoň 2 prusíky tak, aby je ti zbylí nahoře mohli dobře ovládat:
1. prusík: úsek lana osoba -> HMS na cepínu -> lano vedoucí dolů zpět k osobě;
2. prusík: lano vedoucí dolů k osobě -> karabina na osobě -> volně vycházející lano z trhliny, za které se tahá.

Díky kladkostroji je možné vždycky popotáhnout kousek za lano, posunout všechny prusíkové uzle tak, aby se po povolení tahu za volný konec prusíky ihned zakously do lana a nedovolily zavěšence spustit zpátky dolů. Protože se jednotlivé 3 úseky lana pohybují v opačných směrech, tak ve je výsledku možné volný konec lana pustit, nabrat sílu na další zátah a zase popotáhnout o pár centimetrů. Dá se to zvládnout ve dvou lidech = sestavit i obsluhovat s tím, že ten co visí nad trhlinou si holt chvilku počká. ;)

Ukázalo se, že 2 chlapi nevytáhnou holku co má 40 kg bez použití kladky. Je to proto, že se lano tře na mokrém sněhu po celé dráze, na hraně trhliny se do do sněhu ještě pěkně zařízne, takže není šance. Rovněž zavěšencovy karabiny se pěkně zaboří do sněhu, když uz ho vytáhnete skoro na hranu trhliny, to je největší tření. Taky jsme zjistili, že když někdo spadne do hloubky asi 4 metrů a my budem asi 10 metrů od trhliny stavět kladkostroj, tak potřebujem aspoň 3 x 14 metrů lana (dobrá, minimálně 2 x 14m + 4m + manipulační aspoň 2m ať nestojíme přímo nad trhlinou). Prostě, spadnout hlouběji znamená, že je třeba druhé 50ti metrové lano, jenomže uzel spojující napojovaná lana se asi blbě protahuje skrz prusíky a osmu/karabinu :-) ... takže to může být trochu náročnější na koordinaci práce či nerealizovatelné s napojovaným lanem vůbec. I tak to nebylo na pár minut. A navíc se kladstroj nestaví 10m daleko ale tak 4m daleko. :)

Celé jsem si to vymyslel jako trénink, abych Tomášovi a Lucce ukázal kladkostroj, že se dá hezky jistit nejen přes jejich oblíbenou osmu, ale i přes mými švýcarskými kamarady oblíbený poloviční loďák - a k čemu že si tam ti švýcaři dávají ty prusíky. Když jsem se první spouštěl do trhliny tak jsem ještě netušil, že jsem vybral hóóóóóóodně hlubokou odtrhovou trhlinu nahoře asi 60 cm širokou, po 2 metrech se rozšířila na asi 4-5 m, a pak šly sněho-ledové stěny kolmo dolů asi 12 m, pak tam byly nějaké děravé sněhové mostíky přes celou šíři ... a pak tma. Kde měla konec nevíme, ale na vytahování by nám určitě nestačilo ani 100m lano.

Koneckonců, tady jsou další obrázky a text.


 
 

Odkazy:
Rusko - Kavkaz - Elbrus - Mapy
Some tours I did during my study stay in Switzerland
Odkazy
Odkazy věnované VHT jsou zde
Mých pár zážitků z Egypta '97

Plno dalších informací můžete najít pomocí fulltextového prohledavce archivu konference montana. Více informací o samotné konferenci lze nalézt na adrese http://mailman.natur.cuni.cz/mailman/listinfo/montana.